Sınıf Öğretmeni Elif Sena Güçtaş Şakar, sadece okumayı yazmayı değil hayatı yaşamı öğretiyor.

Erzurum Horasan ilçesinde Aras Nehri kenarında sınıf öğretmeni olarak Elif Sena Güçtaş Şakar sadece okumayı yazmadı değil hayatı yaşamı öğretiyor. İlk defa fotoğraf makinesi ile tanıştırıp onlara ilk defa fotoğraf çekmesini öğretiyor. Sene sonunda ise Anadolu da çocuk olmak temalı fotoğraf sergisi açmayı hedefliyor. Çocuklara sadece fotoğraf çekmesini değil her fotoğrafın bir hikayesi vardır diyerek öykü yazarlığı atölyesinde fotoğrafların öykülerini yazdırıyor.

Okulu bitirdikten sonra ilk kez Erzurum’un Horasan İlçesi’ndeki Atatürk İlkokulu’nda göreve başlayan Elif Sena öğretmen, çocuklar için adeta yeni bir ufuk açtı. Fotoğraf makinesiyle eğitime yeni bir açı getiren Elif Sena öğretmen, aldığı drama eğitimini de ders anlatımında uygulayarak öğrencilerini bilgilendiriyor.

İsmi Elif Sena Güçtaş Şakar.. Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun olan Elif Sena Güçtaş Şakar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Erzurum’un Horasan İlçesi Yeni Mahalle’de bulunan Atatürk İlkokulu’na görevlendirildi. İdarecileriyle birlikte 12 kadın öğretmenin görev aldığı Atatürk İlkokulu’nda öğrencileriyle buluşan Elif Sena öğretmen, farklı eğitim uygulamasıyla öğrencilerini eğitmeye başladı.

Birinci sınıfa giden miniklere önce okuma yazma öğreten Elif Sena öğretmen ardından kurduğu fotoğrafçılık kulübüyle çocukları fotoğraf makinesiyle tanıştırdı. İlk defa fotoğraf makinesine dokunan çocukları cesaretlendiren Elif Sena öğretmen, deklanşör ve objektifiyle eğitime farklı bir açı kazandırdı. Minik öğrencilerine başta matematik olmak üzere diğer derslerinde fotoğraf makinesini kullanan Elif Sena öğretmen, yıl sonunda öğrencileriyle birlikte sergi açmayı da planlıyor.

Öykü yazarlığı atölyesi

‘Her fotoğrafın bir hikayesi vardır’ diyerek öğrencilerine çektirdiği fotoğrafların hikayesini yazdırarak bir de öykü yazarlığı atölyesi kuran Elif Sena öğretmen, okuldaki öğretmenlerin de desteğiyle öğrencilerini tiyatro sahnesiyle de buluşturdu. Üniversite okurken eğitimini aldığı tiyatro ve dramayı derslerinde kullanan Elif Sena öğretmen, eğitimde bir başka sanat dalı müziği kullanmayı da ihmal etmedi.

Melek öğretmen

Minik öğrencilerini geleceğe hazırlamak için sanatın dallarından yararlanan başarılı öğretmen Elif Sena, bu kez okurken kanser hastalığına yakalanan öğrencisi için kolları sıvadı. Hastalık sebebiyle saçı, kirpikleri dökülen öğrencisine moral vermek için ‘Gülüşün Dökülmesin Çocuk’ kitabını kaleme alan Elif Sena öğretmen, öğrencisi için adeta bir melek oldu. Hasta öğrencisine moral vermek için çırpınan Elif Sena Güçtaş Şakar, “Öğrencim kanseri 3 kez yenmeyi başardı. Kitabımda onun bu başarısını ele aldım. Kendisine moral ve motivasyon vermek için ‘kaşın kirpiğin dökülebilir, yeter ki sen gülmeyi yüzünden eksik etme’ diyerek destek olmaya çalıştım” diyor.

Hasta öğrencisine moral ve motivasyon için çırpınan Elif Sena öğretmen, yazdığı kitabının gelirini yine öğrencileri ve okuluna bağışladı. İhtiyaç sahibi öğrencilerini de kol kanat geren öğretmen, ‘Çocuklar Üşümesin’ projesiyle okuldaki onlarca öğrenciye kara kışın hüküm sürdüğü Horasan’da bot ve mont yardımı yapılmasını sağladı. (gazetepusula.net)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here