Panorama Çekimi Beklediğinizden Daha Kolay.

En basit ifadeyle, yatay çekilmiş beş, altı veya daha fazla fotoğrafın uzun ve tek bir görüntü halinde birleştirildiğinde ortaya çıkan etkileyici fotoğrafın oluşmasını sağlayan yönteme panorama çekimi denilmektedir. Panorama çekimi, beklediğinizden daha kolaydır. Panorama çekimi ile son derece büyüleyici panoramik fotoğraf ortaya çıkarabilirsiniz. Bu tarz fotoğraflar gerçekten orada olma deneyimini yaşatır. Tüm ayrıntıları geniş bir açı içerisinde görme olanağı sunar. Size iyi haberim var. Tüm bunları yapmak çok çok basit. Size aktarmaya çalışacağım bir kaç yöntem ile bu işin üstesinden kolaylıkla geleceksiniz. Çekimlerinizi doğru yaparsanız gerisini Photoshop sizin yerinize yapacaktır.

Panorama Çekiminde Size Yardımcı Olacak Yöntem ve İpuçları:

Üç Ayak Kullanın:

Aynı düzlem üzerinde çekim yapabilmek, titreme ve bozulmaların önüne geçebilmek için, panorama çekimlerinde üç ayak ayak kullanmanız büyük önem arz etmektedir.

Yatay Yerine Dikey Çekin:

Dikey olarak yapacağınız çekimlerde daha çok kare çekeceksiniz ancak kenarlarda daha az bozulma olacaktır. Bu yöntem panoramik fotoğrafınızın daha kaliteli olmasını sağlayacaktır. Bu noktada konunun açıklığa kavuşturulması için, yatay çekimden kasıt manzara tarzı çekim yapmayın. Dikey çekim, diğer bir ifadeyle portre çekermiş gibi çekim yöntemi kullanın.

Beyaz Ayarı (White Balance):

Makinenizin beyaz ayarını auto olarak bırakmayınız. Auto’da kalması durumunda değişecektir. Her fotoğrafta değişen beyaz ayarı, panoramik fotoğraf için çok kötü bir durumdur. Bunun önüne geçebilmek için beyaz ayarınızı “Bulutlu (Cloudy)” olarak ayarlayınız.

f-Durağı ve Enstantane Bilgilerini Not Edin:

Poz ayarı için yarım denklanşör yapın, vizöre bakarak f-durağı ve enstantane bilgilerini not edin. Makinenizi manual moda alın. Not ettiğiniz f-durağı ve enstantane bilgilerinize göre makinenizi ayarlayın. Otomatik ayar kullanarak çekim yapar iseniz fotoğraflarınızın bir kısmı değişecektir. Bu durum panoramik fotoğrafınızın oluşmasında problem yaratacaktır.

Otomatik Odaklama Özelliğini Devre Dışı Bırakın:

İlk karede netleme yaptıktan sonra, objektifinizin otomatik odaklama özelliğini kapatın. Diğer kareleri çeker iken makineniz otomatik odaklama yapamayacağından, panoramik fotoğrafınızın kalitesi artacaktır. Aksi takdirde her karede farklı odaklama size problem yaratacaktır.

Ardaşık Kareleri %25 Kadar Üst Üste Bindirin:

İlk karenizin yaklaşık dörtte biri mutlaka ikinci kadrajınızda da olsun. Diğer bir ifadeyle, ardaşık kareleri %25 oranında üst üste bindir melisiniz. Bu durum photoshop tarafından daha kaliteli panoramik fotoğraf oluşmasında önemli bir noktadır.

Çekimi Hızlı Bitirin:

Işık koşulları, bulutların vb. değişkenler, panoramik fotoğrafınızın kalitesini düşürecektir. Bu nedenle çekimi oldukça hızlı bir şekilde bitirmelisiniz. İki çek arasında 120 sn’den fazla zaman geçirmemeniz önem arz etmektedir.

Deklanşör Tetiği veya Zamanlayıcı Kullanın:

Bulanık çekimlerin önüne geçebilmek için makineniz kıpırdamasın. Deklanşör tetiği veya zamanlayıcı kullanabilirsiniz.

Sahneyi Photoshop’a Bırakın:

Photoshop programını açtıktan sonra, “Dosya (File)” menüsünden “Otomatikleştir (Automate)” sekmesinden Photomerge komutunu çalıştırın. Açılan iletişim kutusundan, panoramik fotoğrafınızı oluşturacak fotoğraf karelerini açın ve photomerge işlemini başlatın. Hepsi bu kadar. Yukarıda belirttiğim yöntem ve ipuçlarını uygulayarak çektiğiniz fotoğraflarınızın panoramik fotoğrafa dönüştüğünü göreceksiniz.

fotoboya.com Kreatif Yönetmen Mustafa Gölbaşı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here