Ne Zaman Çekmeli!

Şehir ve seyahat çekimlerinde, hatırı sayılır sayıda profesyonel fotoğrafçılar gün doğumunda çekim yapmayı tercih etmektedirler. Gün doğumunda mükemmel bir ışık vardır. Evet, manzara fotoğraflarında harika görünen sihirli ışık, şehir içi çekimlerinde de çok işe yaramaktadır. Gün doğumunda çoğunlukla sokaklar boş olur, böylece mimari, tarihi binalar, camiler, şirin arka sokak ön plana çıkacak, çekimlerde dikkat dağıtacak pek bir kalabalık olmayacaktır. Güneş yükselip aydınlatmaya ve ışıklandırma keskinleşmeye başlayıncaya, sokaklarda trafik artıncaya kadar zamanınız var demektir. Gün doğmadan hazırlanmanızda ve doğal olarak üçayakla çekim yapmanızda fayda bulunmaktadır.

Başka bir mükemmel çekim zamanı da alacakaranlıktır. Işık bir kez daha altın renginde olur, önemli tek olumsuzluğu da sokakların boş olmamasıdır. Yine de şehir ve insanları gün içinde çekmek için de harika fırsatlarla karşılaşabilirsiniz, şehirde genellikle çok miktarda açık gölgelik olur. Bu nedenle manzara fotoğrafçısının aksine, genellikle bütün gün boyunca, özellikle kapalı ve bulutlu bir günse çekim yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, gökyüzü gri ise fotoğraflarınızda gökyüzüne çok yer vermemenizi tavsiye ederim.

Öğleden sonra şirin sokakları, pencereleri, parkta oynayan çocukları, aslına bakarsanız açık olan gölgelerde bulabileceğiniz hemen her şeyi fotoğraflamak için mükemmel bir zaman dilimidir.

Sonuç olarak, en iyi zaman muhtemelen sabahtır. İkinci en iyisi akşam karanlığıdır. Gün boyunca da açık gölge alanlarda çekim yapmaya devam edebilirsiniz diye değerlendiriyorum.

Mustafa Gölbaşı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here