“Altınordu Fotomaratonu” Ömer Şahin’in Kaleminden.

Şehirlerin, ilçelerin kısacası cennet vatan Türkiye’min tanıtımı için son yıllarda Valilikler ve Belediyeler fotoğraf festivalleri düzenliyor. Ne kadar etkili oluyor ki bu tanıtım organizasyonları, her dönem 1,2. 3…5.7.10. Olarak tekrarı yapılıyor.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF)  gözetiminde ya da Kurumların kendi Kültür Müdürlükleri bu başarılı organizasyonlarla bulundukları şehirlere onlarla farlı illerden hatta yurt dışından usta fotoğrafçıları davet ediyor. Dağı taşı cennet olan Ülkemin her karış toprağının üzerinde bulunan tarihi eserler, kültürel ve doğal güzellikler kayıt altına alınıyor. Bu fotoğraflardan oluşan foto arşivi de Valilikler veya Belediyelere kalıyor. Çeşitli tanıtım ve basılı materyallerde sayfaları süslüyor.

İşte Doğu Ekspresi ile KARS da Turizm bu şekilde canlandı… Trenlerde yer bulmak neredeyse imkânsız hale geldi. Gittikleri şehirlerde 3 ile 7 gün arasında konaklayan Fotoğrafçılar hem ekonomik canlılık getiriyor, hem de fotoğraf üreterek o şehrin güzelliklerini dünya ya duyuruyor.

Bunların en güzellerinden bir tanesi de 27-30 Nisan tarihleri arasında Ordu da yapılacak. Ordu Kuzey Doğu Fotoğrafçılar Derneğinin (KUDOF) girişimleriyle Altınordu Belediyesinin düzenlediği 1. Altın kare Foto maratonu ile Karadeniz’in en güzel ili Ordu’nun yaylaları, fındığı, kayak merkezleri, balıkçılığı, tarımı, günlük yaşantısı onlarca fotoğrafçı tarafından fotoğraflanıp Dünya ya tanıtılacak. 3 günlük  Altınordu ALTINKARE Foto maratonu sonun da emeklerinin karşılı olarak en yükseği 3 bin beş yüz en düşüğü 250 TL arasında olmak üzere para ödülleri de kazanacaklar.. KUDOF Başkanı Fotoğraf Sanatçısı İlhan Türkmen” En güzel mevsimde Ordu da onlarca fotoğrafçıyı ağırlamaktan onur duyacağız. Her yıl tekrarlanacak bu Foto maratona fotoğraf sevdalılarını davet ediyorum” dedi.

Üniversitelerin güzel Sanatlar Fakültelerinde genç fotoğrafçılar için de bu Foto maratonlar tam bir saha eğitim uygulaması oluyor. Staj niteliğindeki bu çekimlere Bölümlerin Araştırma görevlileri ile katılarak, hem fotoğraf çekip hem de eğleniyorlar. Özellikler Mart- Eylül arasında daha sıklıkla yapılan foto maratonların en güzeli Altınkare Foto maratonu ile Ordu da 27-29 Nisan tarihleri arasında yer alacak. Doğanın tüm renkleri ile coştuğu bir mevsimde yapılacak bu foto maratonu kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. 3 güzel günün sonunda Ordu Boztepe de bir yorgunluk çayının, içilen bir kahvenin hatırı hiç unutulmayacaktır. En kısa sürede bu eşsiz doğaya ve Ordu ya gelmek isteyeceksiniz. Cennet vatan ülkemi gezip görmenin bundan güzel bir sebebi olabilir mi.?

Kapımız da gönlümüz de sizlere açık… Altınordu ALTINKARE Foto maratonu için Ordu da buluşalım.

Işığınız bol olsun…

 

Fotoğraflar: İlhan Türkmen

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here